Bookmark and Share

Inwestowanie w akcje i obligacje korporacyjne – korzystne rozwiązanie dla firm Każda firma, która chce się rozwijać potrzebuje do tego pieniędzy. Firmy zaciągają kredyty albo decydują się na emisję papierów wartościowych. Firmy w poszukiwaniu środków finansowych na inwestycje decydują się na wyemitowanie papierów wartościowych – akcje i obligacje korporacyjne. Osoby, które kupują akcje stają się współwłaścicielami firmy, nie ma jednak udziału w zyskach. W przypadku gdy firma osiągnie niskie przychody to notowania firmy spadają a inwestor w takiej sytuacji ponosi straty. Kupując obligacje korporacyjne ponosi się mniejsze ryzyko. Zarabia się zarówno na odsetkach lub dyskoncie, na zysku kapitału, który stanowi różnicę pomiędzy ceną sprzedaży i kupna obligacji lub na różnicy pomiędzy ceną wykupu a wartością nominalną. Zysk można tez mieć z reinwestowania odsetek. Istnieje również ryzyko stopy procentowej. W przypadku gdy można się spodziewać wzrostu stóp procentowych dobrze inwestować w obligacje o zmiennym oprocentowaniu z krótkim terminem do wykupu. W sytuacji gdy stopy procentowe opadają to korzystnie jest inwestować w obligacje o stałym oprocentowaniu ale z długim terminem do wykupu. Wprowadzeniem papierów wartościowych na rynek zajmuje się dom maklerski. Sporządzają prospekty, memoranda informacyjne.

Certyfikaty na złoto

4 stycznia 2016, w kategorii Inwestycje
Bookmark and Share

Certyfikaty na złoto Złoto w sztabkach i w certyfikatach – najlepsza forma inwestycji. Złoto można kupować w sztabkach ale też można kupić certyfikaty. Certyfikaty, czyli papiery wartościowe są wystawiane jako potwierdzenie nabycia przez inwestora złota. Jest to trochę wygodniejsza forma posiadania złota niż trzymanie go w sztabkach. Certyfikaty też można łatwiej sprzedać. Odpada przy takiej transakcji jego transport. Złoto zawsze należy kupować ze sprawdzonego źródła. Możemy kupić je u dealera, ale kwota zakupu zawsze będzie wyższa. Doliczona zostanie dodatkowo marża. Im mniejsza sztabkę złota kupujemy to marża jest wyższa. Należy się wystrzegać kupowania złota przez internet, od sprzedawców na aukcjach internetowych. Związane jest z tym duże ryzyko, że możemy zostać oszukani. W internecie są jednak wyspecjalizowane aukcje a złoto jest dokładnie sprawdzane przed trafieniem na aukcje. W Polsce dobrze jest kupować złoto w mennicach, np. Mennica Polska czy Mennica Wrocławska. Zakupiony towar można odebrać osobiście lub może być dostarczony przez kuriera. Mennica Polska jako jedyna posiada własną rafinerię złota dzięki czemu jest jedynym producentem. Złoto sprzedaje tylko w postaci fizycznej. Oprócz sztabek złota Mennica Polska jak i Mennica Wrocławska oferuja monety bulionowe a także kolekcjonerskie.

Bookmark and Share

Dobre inwestycje - czyli jakie? Na pewno każdy kto inwestuje chciałby trafiać jedynie na dobre inwestycje. Jednak kwestia tego która jest dobra to już całkiem inny temat ponieważ każdy ma pod tym względem nieco inne wymagania i oczekiwania. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, które inwestycje powinno się wybierać. Niektórzy preferują takie które przede wszystkim mogą im przynieść jak największy zysk. Bez względu na to, jak wysokie jest ryzyko i jak wiele mogą stracić zamiast zyskać. Inni zaś dbają o bezpieczeństwo swoich pieniędzy i wybierają te formy inwestowania, które są stosunkowo bezpieczne. Wolą zarobić nieco mniej, ale także mieć większą pewność tego że nie stracą swoich pieniędzy. Obecnie na rynku z każdym rokiem pojawia się coraz więcej możliwości inwestowania, zarówno tych obarczonych większym, jak też w zasadzie minimalnym ryzykiem. Do dość bezpiecznym możliwości wielu fachowców zalicza obecnie na przykład lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe. Na nich pieniądze na pewno przyniosą jakiś zysk, który wprawdzie nie będzie wysoki, ale zawsze jakiś będzie. Na pewno jednak nie ma ryzyka straty, w przypadku lokat bowiem jest to zabezpieczane przez bankowy fundusz gwarancyjny. Takie formy powinni wybierać szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem, gdyż dzięki temu mogą sprawdzić, jak to wygląda i na co zwrócić uwagę. Korzystnie jest także inwestować na różne sposoby, dlatego też wiele osób część pieniędzy inwestuje w lokaty czy konta, zaś część w bardziej ryzykowne formy, jak giełda czy fundusze inwestycyjne.

Bookmark and Share

Lokata i lokata z funduszem jako inwestycja Mając wolne środki finansowe nie raz się zastanawiamy w co je zainwestować. Może w lokaty? Lokata – czy to dobra inwestycja? Na lokacie nie ma dużego zysku, ale na pewno to bezpieczna i długoterminowa inwestycja. Pieniądze można zainwestować w giełdę, forex, nieruchomości czy w ziemię. Bez względu na to jaką formie się wybierze należy to robić w przemyślany sposób. Jeżeli jednak boimy się dość ryzykownych inwestycji to trzymanie pieniędzy na lokacie jest dużo lepszym rozwiązaniem niż trzymanie ich w domu. Lepiej zyskać 2-4,5 procent w skali roku niż nic. Inwestując większe kwoty na lokaty można z bankiem negocjować większe oprocentowanie. W Polsce oprocentowanie na lokatach jest dużo niższe niż w innych bankach Unii Europejskiej. Jest ona jednak gwarancją pewnego zysku. Inwestując jednak w lokaty nie przyniesie ona nam dużych zysków, chyba że włożymy na nią dużą ilość pieniędzy. Lokaty jednak nie są narażone na spekulacje czy inne zawirowania na rynku finansowym. W trakcie trwania lokaty nie ma nie wpływu sytuacja gospodarcza. Daje ona zagwarantowany zysk po upływie określonego czasu. Dla tych, którzy jednak lubią trochę zaryzykować dobre będą lokaty z funduszami. Większy zysk jest w momencie kiedy więcej środków finansowych zainwestujemy w fundusze.